Urology-Specialist-2

Urologia

urologia

O urologii

Podczas wizyty urologicznej nasi pacjenci są kwalifikowani do leczenia zabiegowego. W Centrum Medycznym NuvaMed posiadamy salę operacyjną wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i chirurgii urologicznej. Przeprowadzamy zabiegi operacyjne w ramach chirurgii jednego dnia w znieczuleniu miejscowym i ogólnym. Nasz doświadczony zespół specjalistów z zakresu urologii wykonuje zabiegi zarówno endoskopowe, jak i klasyczne.

WOJTEK KRAJEWSKI -PN 2

Urolog

Wojciech Krajewski

Prof. dr hab. n. med.

Specjalista urologii, FEBU

pracuje na stanowisku profesora w Klinice Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej Uniwersyteckiego Centrum Urologii przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu. Realizuje szkolenie specjalizacyjne z transplantologii klinicznej w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej USK we Wrocławiu.

ChorbinskaJ

Urolog

Joanna Chorbińska

Lekarz

Specjalizant urologii

realizuje szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie urologii oraz jest doktorantką w Klinice Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej Uniwersyteckiego Centrum Urologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

ŁUKASZ NOWAK - PN

Urolog

Łukasz Nowak

Dr n. med.

Specjalizant urologii

realizuje szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie urologii w Klinice Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej Uniwersyteckiego Centrum Urologii, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

MAREK FIUTOWSKI -PN 2

Urolog

Marek Fiutowski

Lekarz

Specjalista urologii

pracuje od  2004 roku na stanowisku  starszego  asystenta w Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, Ośrodka Badawczo- Rozwojowego.

Jest konsultantem urologicznym Opolskiego Centrum Onkologii

Rodzaje konsultacji i lista zabiegów

Chirurgia męskich narządów płciowych

Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty jest wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby nowotworowej – raka gruczołu krokowego. Wykorzystuje wysoce zaawansowaną technologię scalania obrazów rezonansu magnetycznego (MRI) i obrazów ultrasonograficznych (USG), uzyskiwanych w czasie rzeczywistym.

O zabiegu

Podobnie jak w TURP, wskazaniem do zabiegu jest zdiagnozowany rozrost gruczołu krokowego (prostaty). Celem zabiegu enukleacji prostaty HoLEP jest wyłuszczenie gruczołu krokowego przy użyciu lasera holmowego. Przy pomocy tej metody możliwe jest usunięcie nawet do 90% objętości prostaty. Do zabiegu mogą być kwalifikowani pacjenci bez względu na wielkość powiększonego gruczołu krokowego. Z uwagi na niższe niż w TUR-P ryzyko krwawienia, enukleacja prostaty HoLEP możliwa jest również u pacjentów przyjmujących na stałe leki przeciwkrzepliwe, którzy z tego powodu nie mogą poddać się zabiegowi TUR-P. Zabieg należy do technik minimalnie inwazyjnych.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni, przez ok. 3-4 tygodni po operacji pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności ruchowej.

 
Enukleacja gruczołu krokowego (prostaty) laserem holmowym - HoLEP

Zabieg jest wskazany dla osób ze zdiagnozowanym zwężeniem napletka, uniemożliwiającym swobodne jego zsuwanie z żołędzi prącia. Towarzyszy temu ból i dyskomfort w trakcie próby odciągania napletka oraz w trakcie współżycia seksualnego, co może powodować nawracające stany zapalne. W zaawansowanych przypadkach istnieje ryzyko rozwoju raka prącia, uszkodzenie pęcherza czy niewydolność nerek. Rodzaj zabiegu jest uzależniony od stopnia zwężenia napletka i może przebiegać jako zabieg plastyki stulejki, czyli nacięcia i poszerzenia ujścia otworu napletka, a w bardziej zaawansowanych przypadkach jako obrzezanie całkowite lub częściowe.

 

  • Czas trwania zabiegu: 1h
  • Znieczulenie: miejscowe, na życzenie ogólne
  • Okres rekonwalescencji: 2-3 dni, powrót to aktywności seksualnej – 4-6 tygodni.

Wskazaniem do zabiegu są dolegliwości bólowe i dyskomfort w trakcie zsuwania napletka z żołędzi prącia, z uwagi na zbyt krótkie wędzidełko. Choroba może mieć charakter wrodzony lub wynikać z przebytych urazów czy stanów zapalnych. Objawy nasilają się w trakcie erekcji, co w konsekwencji utrudnia współżycie płciowe. Zabieg korekty wędzidełka polega na jego przecięciu i wykonaniu plastyki, która pozwala na trwałe wydłużenie wędzidełka.

  • Czas trwania zabiegu: ok 30 min.
  • Znieczulenie: miejscowe
  • Okres rekonwalescencji: powrót do codziennej aktywności jest natychmiastowy, aktywność seksualna zalecana jest nie wcześniej niż po około 4 tygodniach.

Wskazaniem do zabiegu są zmiany skórne zlokalizowane w okolicy moszny. Podczas zabiegu lekarz usuwa zmianę wraz z marginesem zdrowej tkanki. Pobrany materiał jest przesyłany do badania histopatologicznego. Zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny.

  • Czas trwania zabiegu: kilkanaście do kilkudziesięciu minut
  • Znieczulenie: miejscowe
  • Okres rekonwalescencji: pacjent po zabiegu praktycznie od razu może wracać do normalnej aktywności życiowej.

Skrzywienie prącia (penisa) jest czymś naturalnym i w większości przypadków nie wymaga leczenia. Jeśli jednak utrudnia współżycie lub je wręcz uniemożliwia, wskazane jest leczenie operacyjne. W większości przypadków zabieg polega na korekcie skrzywienia metodą „plikacji” Nesbita lub Schroeder-Essed. Wybór metody zależy od zaawansowania i umiejscowienia skrzywienia, a także innych czynników klinicznych.

  • Czas trwania zabiegu: około 2 godziny
  • Znieczulenie: ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni. Odradza się aktywność seksualną przez pierwsze dwa miesiące po operacji penisa.

Jest to złoty standard w małoinwazyjnym leczeniu objawowego, łagodnego rozrostu prostaty. Przezcewkową elektroresekcję prostaty wykonuje się w przypadku, gdy jej powiększenie utrudnia oddawanie moczu, co może powodować zaburzenia pracy zarówno dolnych, jak i górnych dróg moczowych, a w konsekwencji osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie moczu, kamicę pęcherza moczowego, a nawet uszkodzenie nerek. Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową tzw. resektoskopu i wycięcia przy pomocy pętli elektrokoagulacyjnej przerośniętej części gruczołu krokowego, która stanowiła przeszkodę w oddawaniu moczu. Operację zwykle wykonuje się w przypadku prostat, których objętość nie przekracza 80ml.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni. Przez okres 3-4 tygodni po operacji pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności ruchowej.

Wskazaniem do zabiegu jest zdiagnozowany wodniak jądra, objawiający się często zwiększonym obrzmieniem moszny. Może powodować ból, trudności w chodzeniu czy siadaniu, zmniejsza jakość i komfort życia. Wodniak powstaje poprzez nagromadzenie się płynu dookoła jądra, pomiędzy blaszkami osłonek jądra. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze moszny, opróżnieniu wodniaka i resekcji nadmiaru osłonek.

  • Czas trwania zabiegu: ok. 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: Przez kilka tygodni po operacji pacjent powinien prowadzić spokojny tryb życia i unikać wysiłku fizycznego.

Wskazaniem do zabiegu jest niedorozwój jądra lub jego utrata wskutek operacji orchidektomii po urazie lub w przebiegu leczenia raka jądra. Polega na wprowadzeniu implantu jądra poprzez nacięcie skórne wykonane w pachwinie lub w obrębie moszny. Dostępne są trzy typy protez jądra: wypełnione solą fizjologiczną, wypełnione żelem silikonowym i wypełnione elastomerem silikonowym. Lekarz przed zabiegiem dopasowuje rodzaj i odpowiednią wielkość implantu.

  • Czas trwania zabiegu: ok. 1h
  • Znieczulenie: miejscowe lub ogólne
  • Okres rekonwalescencji: Przez kilka tygodni po operacji pacjent powinien prowadzić spokojny tryb życia i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Żylaki powrózka nasiennego (inaczej zwane żylakami jądra) to poszerzone naczynia krwionośne (żylne) tworzące splot wiciowaty w obrębie moszny i powrózka nasiennego. Można je łatwo wyczuć jako miękkie guzy o różnej wielkości. Mogą powodować dolegliwości bólowe oraz prowadzą do obniżenia parametrów nasienia. Są jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się żylaków powrózka jest zabieg chirurgiczny. Wykonujemy go metodą tradycyjną lub laparoskopowo.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: ogólne
  • Okres rekonwalescencji: Przeciętnie po dwóch tygodniach wraca się do pełnej sprawności, z życiem seksualnym włącznie.

Chirurgia kamicy moczowej górnych dróg moczowych

Oba zabiegi są wykonywane w przypadku stwierdzenia kamicy pęcherza moczowego. Rodzaj leczenia zależy od wielkości, kształtu i położenia poszczególnych złogów. Kamica pęcherza moczowego może być leczona w sposób endoskopowy (cystolitotrypsja) lub otwarty (cystolitotomia).

Cystolitotrypsja jest mało inwazyjnym zabiegiem i polega na rozbijaniu kamieni moczowych za pomocą litotryptora - endoskopu wprowadzanego przez cewkę moczową. Po rozkruszeniu kamienia, wypłukuje się jego resztki z pęcherza moczowego.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni

Cystolitotomia jest klasyczną operacją polegającą na przecięciu powłok brzusznych, otwarciu pęcherza moczowego i usunięciu złogu. Zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka tygodni

Diagnostyka kamicy układu moczowego

URSL (ureterorenoskopia z litotrypsją) jest metodą endoskopowego leczenia kamicy zlokalizowanej w moczowodach. Kamienie powstające w układzie kielichowo-miedniczkowym nerek, przesuwając się przez moczowód do pęcherza moczowego, powodują często silny ból zwany kolką nerkową. Czasami złogi ulegają zablokowaniu w moczowodzie bez możliwości samoistnego wydalenia. Wówczas wykonujemy zabieg URSL. Kruszenie i usuwanie złogów w moczowodach odbywa się z wykorzystaniem lasera holmowego i ureterorenoskopu wprowadzanego do moczowodu przez cewkę moczową.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni

Diagnostyka kamicy układu moczowego

RIRS to sposób usuwania kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Polega na wprowadzeniu giętkiego ureterorenoskopu przez cewkę moczową do moczowodu a następnie do nerki, gdzie kamienie kruszone są za pomocą lasera holmowego. Złogi są usuwane przez cewkę moczową bez konieczności wykonywania nacięć i nakłuwania nerki.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni

Diagnostyka kamicy układu moczowego

Nefrolitotrypsja przezskórna stosowana jest w zaawansowanej kamicy nerek. Polega na usuwaniu kamieni przez niewielkie nacięcie w skórze w okolicy lędźwiowej, nieprzekraczające 2 cm. Urolog wprowadza przez nie nefroskop bezpośrednio do nerki, gdzie następuje rozkruszenie kamieni laserem i wypłukanie ich fragmentów na zewnątrz. Głównym wskazaniem do wyboru tego zabiegu jest występowanie złogów większych niż 2 cm, a także kamienie odlewowe - wypełniające większość lub cały układ kielichowo-miedniczkowy nerki oraz kamienie bardzo twarde (cystynowe).

  • Czas trwania zabiegu: 2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni

Diagnostyka kamicy układu moczowego

Inne zabiegi układu moczowego

Zabieg polega na wprowadzeniu/wymianie cewnika podwójnie zagiętego (DJ) do moczowodu przez cewkę moczową w celu zapewnienia skutecznego spływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Stosuje się go w okresie gojenia po zabiegach chirurgicznych moczowodu, aby zapobiegać wytworzeniu zwężeń w miejscu operowanym, w przypadku kamicy moczowodowej czy w przypadku chorób nowotworowych naciekających moczowód. Cewnik DJ usuwa się w trakcie zabiegu cystoskopii.

  • Czas trwania zabiegu: ok. 30 min.
  • Znieczulenie: miejscowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: po zabiegu może występować ból lub pieczenie cewki moczowej przez 24-48 godzin.

Zabieg wykonywany w przypadku stwierdzenia krótkiego zwężenia cewki moczowej, utrudniającego oddawanie moczu. Polega ona na endoskopowym (poprzez cewkę moczową) rozcięciu jej zwężenia za pomocą specjalnego narzędzia zwanego uretrotomem.

  • Czas trwania zabiegu: 1h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie ogólne
  • Okres rekonwalescencji: po zabiegu może występować ból lub pieczenie cewki moczowej przez 24-48 godzin.

Zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej

Ureterorenoskopia jest minimalnie inwazyjnym zabiegiem endoskopowym, polegającym na wziernikowaniu moczowodu i miedniczki nerkowej, za pomocą sztywnego lub giętkiego endoskopu wprowadzanego przez cewkę moczową. Metoda wykorzystywana jest do diagnostyki różnych schorzeń moczowodu: zwężeń moczowodu, przy podejrzeniach kamicy nerkowej, ale przede wszystkim w celu diagnostyki chorób nowotworowych moczowodu lub miedniczki nerkowej. W czasie zabiegu możliwe jest pobranie materiału tkankowego do badania histopatologicznego.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni

Wskazaniem do zabiegu jest guz pęcherza moczowego potwierdzony w badaniu USG, tomografii lub w cystoskopii. Zabieg wycięcia guza polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza resektoskopu i usunięciu nieprawidłowych tkanek przy użyciu prądu o określonych parametrach lub lasera. Usunięty materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego.

  • Czas trwania zabiegu: 1-2h
  • Znieczulenie: przewodowe, na życzenie - ogólne
  • Okres rekonwalescencji: kilka dni