Nefrologia
O nefrologii
Nefrologia dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem niechirurgicznym (w odróżnieniu od urologii) i profilaktyką chorób nerek i dróg moczowych a także chorób, które wpływają na nerki i jeżeli nie są leczone prowadzą do rozwoju przewlekłej choroby nerek.
Przewlekła choroba nerek stanowi globalny problem dotyczący ponad 4mln ludzi w Polsce. U większości rozpoznawana jest późno, bo objawy przewlekłej choroby nerek mogą być bardzo niespecyficzne lub nie występować wcale. Przewlekła choroba nerek wiąże się z zachorowalnością i śmiertelnością z przyczyn sercowo-nerkowych - ocenia się, że w Polsce co roku z powodu przewlekłej choroby nerek przedwcześnie umiera ok. 80 tys. osób. W jej przebiegu dochodzi także do rozwoju wielu innych powikłań, w tym niedokrwistości, zaburzeń uwapnienia kości i upośledzenia odporności.
Najczęściej stwierdzane objawy chorób nerek to nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu (białkomocz, krwinkomocz, krwiomocz), obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość.
Nefrolog
Magdalena Krajewska
Prof. dr hab. n. med.
Specjalista nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych
od 37 lat związana z Katedrą i Kliniką Nefrologii i Transplantologii Klinicznej, jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
Nefrolog, Internista
Dagna Rukasz
Dr n. med.
Specjalista chorób wewnętrznych
pracuje na stanowisku Starszego Asystenta i odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii, w Klinice Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej we Wrocławiu.
Leczone schorzenia
Lekarz nefrolog
- przeprowadza kwalifikację do leczenia nerkozastępczego
- diagnozuje i leczy problemy związane z hemodializą i dializą otrzewnową oraz uszkodzenie nerki przeszczepionej
- kwalifikuje do badań kontrastowych u chorych z nieprawidłową funkcją nerek