Nephrology-Specialist

Nefrologia

Nephrology-Specialist

O nefrologii

Nefrologia dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, leczeniem niechirurgicznym (w odróżnieniu od urologii) i profilaktyką chorób nerek i dróg moczowych a także chorób, które wpływają na nerki i jeżeli nie są leczone prowadzą do rozwoju przewlekłej choroby nerek.

Przewlekła choroba nerek stanowi globalny problem dotyczący ponad 4mln ludzi w Polsce. U większości rozpoznawana jest późno, bo objawy przewlekłej choroby nerek mogą być bardzo niespecyficzne lub nie występować wcale. Przewlekła choroba nerek wiąże się z zachorowalnością i śmiertelnością z przyczyn sercowo-nerkowych - ocenia się, że w Polsce co roku z powodu przewlekłej choroby nerek przedwcześnie umiera ok. 80 tys. osób. W jej przebiegu dochodzi także do rozwoju wielu innych powikłań, w tym niedokrwistości, zaburzeń uwapnienia kości i upośledzenia odporności.

Najczęściej stwierdzane objawy chorób nerek to nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu (białkomocz, krwinkomocz, krwiomocz), obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość.

MAGDALENA KRAJEWSKA - PN

Nefrolog

Magdalena Krajewska

Prof. dr hab. n. med.

Specjalista nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych

od 37 lat związana z Katedrą i Kliniką Nefrologii i Transplantologii Klinicznej, jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.

TG_Dowód_osobisty_foto

Nefrolog, Internista

Tomasz Gołębiowski

Dr hab. n. med.

Specjalista nefrologii i chorób wewnętrznych

od 20 lat związana z Katedrą i Kliniką Nefrologii i Transplantologii Klinicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Mikulicza Radeckiego we Wrocławiu.

Leczone schorzenia

Lekarz nefrolog

  • przeprowadza kwalifikację do leczenia nerkozastępczego
  • diagnozuje i leczy problemy związane z hemodializą i dializą otrzewnową oraz uszkodzenie nerki przeszczepionej
  • kwalifikuje do badań kontrastowych u chorych z nieprawidłową funkcją nerek