HoLEP – laserowa enukleacja prostaty

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskuje zabieg przezcewkowej enukleacji stercza wykonanej za pomocą energii laserowej (HoLep, ThuLep) lub energii elektrycznej (BiLep). Procedura enukleacji może zostać wykonana w każdej wielkości prostaty, zarówno tych niewielkich jak i bardzo dużych gruczołach. W porównaniu do klasycznych operacji, główną zaletą tej metody jest jej minimalna inwazyjność i bardzo niskie ryzyko krwawienia. 

Prawidłowo wykonana enukleacja jest również niezwykle efektywna w usuwaniu tych części prostaty, które powodują przeszkodę w odpływie moczu.


Czym jest enukleacja stercza?

Enukleacja prostaty jest endoskopowym zabiegiem urologicznym wykonywanym przez cewkę moczową. Wykorzystując różne źródła energii, powiększona prostata jest “wyłuszczana” z torebki gruczołu i następnie przemieszczona do światła pęcherza moczowego, gdzie wykonywana jest morcelacja czyli mielenie i odsysanie wyciętych tkanek. Podczas zabiegu nie jest usuwana całość prostaty, ale wyłącznie jego część “przejściowa”. Strefa obwodowa oraz torebka narządu pozostają nienaruszone.


HoLEP

Najbardziej popularnym źródłem energii do wykonywania zabiegów enukleacji prostaty jest laser holmowy. Urządzenie to emituje pulsacyjnie skoncentrowaną wiązkę światła o takich parametrach, które pozwalają na absorpcję energii światła laserowego na cząsteczkach wody. Dzięki temu laser holmowy jest idealnym narzędziem do precyzyjnych operacji wykonywanych w środowisku wodnym – takim jak wnętrze układu moczowego.

Laser holmowy jest wykorzystywany do kruszenia kamieni układu moczowego oraz cięcia tkanek – usuwania guzów urotelialnych oraz enukleowania powiększonej prostaty. 


Zabieg

Przygotowanie do zabiegu enukleacji prostaty laserem holmowym (HOLEP) nie różni się od przygotowania do innych zabiegów endoskopowych w urologii. Przed operacją muszą zostać wykonane podstawowe badania krwi, EKG, RTG klatki piersiowej oraz co bardzo ważne, posiew moczu. Posiew moczu przed zabiegiem powinien być jałowy, ale jeśli to niemożliwe, należy zacząć antybiotykoterapię celowaną minimum 24 godziny przed operacją.

W dzień poprzedzający zabieg należy zjeść lekką kolację. W dniu zabiegu należy pozostać na czczo 6 godzin przed operacją. Płyny można przyjmować do 2 godzin przez zabiegiem. 

Po zabiegu enukleacji prostaty w pęcherzu pozostawiony jest cewnik moczowy z balonem (cewnik Foley), który powinien zostać utrzymany kilka- kilkanaście godzin i najczęściej jest usuwany kolejnego dnia po zabiegu w godzinach porannych. U części pacjentów, konieczne jest ponowne założenie cewnika i utrzymanie go przez kilka- kilkanaście dni. Chory może być zwykle wypisany do domu kilka godzin po zabiegu.


Możliwe powikłania

Najczęstszymi powikłaniami po zabiegu enukleacji laserowej (HOLEP)  jest nieznaczne i szybko przemijające nietrzymanie moczu związane z parciami naglącymi. W bardzo rzadkich przypadkach u pacjentów występuje częściowe lub całkowite wysiłkowe nietrzymanie moczu, które może utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

Część pacjentów doświadczy również obecności krwi w moczu, zazwyczaj jedynie kilka godzin lub kilka dni po zabiegu. U niektórych operowanych, po kilkunastodniowym okresie czystego moczu dochodzi do wystąpienie epizodu krwiomoczu, który jednak bardzo rzadko wymaga interwencji urologa.

Bardzo rzadkimi, ale trudnymi w leczniu powikłaniami po zabiegach przezcewkowych prostaty (zarówno elektroresekcji jak i enukleacji) są zwężenia cewki oraz zwężenie (zarośnięcie) szyi pęcherza. Objawiają się one słabnącym strumieniem moczu i nawrotem innych dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, które były obecne przed zabiegiem.


Jeżeli uważasz, że zabieg HoLEP jest dla Ciebie – zgłoś się do naszego urologicznego zespołu, który zakwalifikuje i wykona taki zabieg!