Internal-Medicine-Specialist

Enukleacja gruczołu krokowego (prostaty) laserem holmowym - HoLEP

Czym jest łagodny rozrost prostaty

Łagodny rozrost prostaty (BPH – benign prostate hyperplasia) to termin medyczny opisujący powiększony gruczoł krokowy. Powiększona prostata może wpływać na jakość oddawania moczu. Objawy BPH często występują u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, ale mogą również pojawić się wcześniej.

Wielu mężczyzn obawia się, że powiększona prostata oznacza wyższe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jednak BPH nie jest złośliwą choroba nowotworową i zazwyczaj nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów. Również ryzyko zachorowania na raka prostaty nie jest związane z występowaniem rozrostu prostaty.

Objawy łagodnego rozrostu prostaty

Prostata to niewielki gruczoł znajdujący się w miednicy pod pęcherzem moczowym. Przez jej wnętrze przechodzi cewka moczowa (czyli przewód, przez którą przechodzi mocz). Jeśli prostata ulegnie powiększeniu, może wywierać ucisk na cewkę moczową. Może to wpływać na sposób oddawania moczu i powodować:

  • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
  • częstą potrzebę oddawania moczu
  • trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza
  • słaby strumień moczu

U niektórych mężczyzn powyższe objawy nie są nasilone i nie wymagają leczenia, ale u innych mogą być bardzo dokuczliwe.

 

Diagnostyka łagodnego rozrostu prostaty

Diagnostyka BPH nie jest skomplikowana i jest oparta o dokładny wywiad lekarski, badanie per rectum (palcem przez odbyt) i wykonanie badań laboratoryjnych (badanie krwi i moczu). Wielkość prostaty oszacowywana jest na podstawie badania USG. Siła strumienia powinna zostać oceniona na podstawie wyniku badnia uroflowmetrycznego, a u niektórych chorych pomocne może być wykonanie badania urodynamicznego.

 

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty

Leczenie BPH będzie zależeć od tego, jak nasilone są objawy.

Niewielkie dolegliwości zwykle nie wymagają natychmiastowego i agresywnego leczenia, a do załagodzenia objawów zwyczaj wystarczające są niewielkie modyfikacje stylu życia (np. picie mniejszej ilości alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych, przyjmowanie mniejszej ilości płynu wieczorem, leczenie zaprać, weryfikacja leków przyjmowanych z powodu innych schorzeń, „trening pęcherza”, itp.).

 Leki powodujące rozluźnienie i zmniejszenie objętości gruczołu krokowego mogą być stosowane w leczeniu umiarkowanych i nasilonych objawów rozrostu prostaty.

 Lekami najczęściej stosowanymi w leczeniu objawów BPH są blokery receptorów alfa- adrenergicznych i inhibitory 5-alfa reduktazy. W przypadku współistnienia objawów podrażnienieniowych (np. parcia na mocz) w leczeniu można również dodać między innymi leki antymuskarynowe lub agonistów receptorów β3-adrenergicznych, a u chorych z zaburzeniami erekcji długodziałające inhibitory fosfodiesterazy cGMP typu 5.

 Leczenie operacyjne jest zwykle zalecane w przypadku umiarkowanych lub nasilonych objawów, gdy odpowiedz na leki nie jest satysfakcjonująca, lub gdy leki nie mogą być stosowane. Wybór metody operacyjnej zależy głownie od wielkości gruczołu krokowego. W małych gruczołach wystarczające może być nacięcie prostaty (i szyi pęcherza) laserem lub nożem elektrycznym (TUIP- Transurethral incision of the prostate). W większych prostatach (30-80ml) złotym standardem przez wiele lat było wykonanie zabiegu przezcewkowej elektroresekcji stercza (TURP- transurethral resection of the prostate), a w prostatach największych (powyżej 80ml) wykonywana jest przezskórna (laparoskopowo lub metodą otwartą) adenomektomia. W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskuje zabieg przezcewkowej enukleacji stercza wykonanej za pomocą energii laserowej (HoLep, ThuLep) lub energii elektrycznej (BiLep). Procedura enukleacji może zostać wykonana w każdej wielkości prostaty, zarówno tych niewielkich jak i bardzo dużych gruczołach. Główną zaletą tej metody jest jej minimalna inwazyjność, niskie ryzyko krwawienia oraz bardzo duża efektywność w usuwaniu tkanki prostaty

 

Zabieg HoLEP

Wskazaniem do zabiegu enukleacji laserem holmowym jest rozrost gruczołu krokowego, który powoduje utrudnienia w oddawaniu moczu i zaburzeń pracy zarówno dolnych jak i górnych dróg moczowych (osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie moczu, parcia naglące, oddawanie moczu w nocy, kamicę pęcherza moczowego, uszkodzenie nerek). Celem zabiegu HoLEP jest wyłuszczenie gruczołu krokowego przy użyciu energii świetlnej generowanej przez laser holmowy, a następnie wykonanie morcelacji (rozdrobnienia) usuniętych tkanek w pęcherzu moczowym. W przeciwieństwie do starszych rodzajów leczenia, przy pomocy tej metody możliwe jest usunięcie nawet do 90% objętości prostaty. Co więcej, ryzyko powikłań okołooperacyjnych, a także pooperacyjnych jest znacznie mniejsze.

Do zabiegu mogą być kwalifikowani pacjenci bez względu na wielkość powiększonego gruczołu krokowego.

Czas trwania zabiegu: około 2 godziny

 Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne

 Okres rekonwalescencji: kilka dni, przez ok. 3-4 tygodni po operacji pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności ruchowej. Po zabiegu zakładany jest cewnik moczowy, który usuwany jest po kilkunastu godzinach od operacji.

 W Klinice Nuvamed zapewniamy konsultacje z doświadczonymi urologami, dostęp do pełnej diagnostyki oraz najnowocześniejsze metody leczenia łagodnego rozrostu prostaty z zastosowaniem technologii laserowych. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę.

Zabiegi HoLEP wykonuje w naszej Klinice Prof. Wojciech Krajewski

Jak pracujemy?

2019-01-01
2019-01-01
2019-01-01
2019-01-01

Krok 1.

Analiza stanu pacjenta na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu lekarskiego.

Krok 2.

Przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych oraz obrazowych pomocnych przy stawianiu trafnej diagnozy.

Krok 3.

Zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowego leczenia uwzględniającego potrzeby i oczekiwania naszych pacjentów.

Krok 4.

Kontrola efektów leczenia i wdrożenie profilaktyki ewentualnych nawrotów choroby.