Internal-Medicine-Specialist

Diagnostyka kamicy układu moczowego

Kamica moczowa jest częstym schorzeniem układu moczowego; w niektórych populacjach dotyczyć może nawet 15% społeczeństwa. W ostatnich latach chorobowość i zapadalność na kamicę wzrasta. Problemem jest także wysoki współczynnik nawrotowości kamicy – szacuje się, że ponad połowa pacjentów po leczeniu z powodu kamicy będzie miała nawrót choroby w przeciągu następnych 10 lat.

Olbrzymi wpływ na tworzenie złogów ma zła dieta. Badania pokazują, że wzrost masy ciała o 15kg wiąże się z 40-80% wzrostem ryzyka zachorowania na kamicę. Co więcej, porównując młode i zdrowe osoby, te ważące powyżej 100kg mają prawie dwukrotnie większe ryzyko rozwoju choroby niż osoby ważące poniżej 70kg. W zapobieganiu kamicy kluczowe jest właściwe odżywianie, ponieważ wykonanie operacji bariatrycznej (mającej na celu ułatwienie redukcji masy ciała)– z powodu z powodowanych przez zabieg zaburzeń wchłaniania jelitowego- również zwiększa ryzyko wystąpienia kamicy.

Pacjentom z kamicą układu moczowego zaleca się znaczne ograniczenie spożycia soli. Zwiększona podaż sodu (składnik soli kuchennej) przyczynia się do zwiększenia wydalania wapnia z moczem, co sprzyja tworzeniu się złogów w układzie moczowym.

Również zwiększone stężenie wapnia w moczu sprzyja tworzeniu się kamieni. Mimo to, nie zaleca się eliminacji wapnia z diety, gdyż wpływa on korzystnie na pracę innych układów i narządów. Szczególnie zapotrzebowanie na ten minerał zwiększa się u osób po 50 roku życia i u kobiet po przekwitaniu. Paradoksalnie, spożywanie wapnia w zbyt małych ilościach sprzyja wchłanianiu i wydalaniu z moczem szczawianów i powoduje powstawanie złogów moczowych.

W ramach profilaktyki kamicy moczowej często zalecane są mieszanki ziołowe i inne preparaty wchodzące w skład tzw. naturoterapii. Postulowane jest ich działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, moczopędne i rozluźniające, co „w teorii” ułatwia pasaż złogów. W literaturze specjalistycznej nie ma jednak prac, które w sposób jednoznaczny dowodzą skuteczności naturoterapii w leczeniu i zapobieganiu nawrotów kamicy. Niektóre składniki preparatów ziołowych mogą być również szkodliwe dla zdrowia.

Aktualnie kamica moczowa jest również traktowana jako choroba układowa. Badania epidemiologiczne wiążą ją z otyłością, cukrzycą II, nadciśnieniem, chorobą sercowo-naczyniową, a także osteoporozą.

Ryzyko wystąpienia kamicy u osób z cukrzycą II jest o około 50% wyższe niż w populacji osób bez cukrzycy. Podobny związek dotyczy nadciśnienia tętniczego, gdzie ryzyko sięga 30%.

Nieleczona lub nieodpowiednio leczona kamica prowadzi nieuchronnie do pogorszenie funkcji filtracyjnej nerek (przewlekła choroba nerek, niewydolność nerek) z powodu przewlekłych infekcji, przeszkody w odpływie moczu, a także w mechanizmie immunologicznym poprzez wywoływanie przewlekłego stanu zapalnego.

 

W naszej Klinice prowadzimy kompleksową opiekę nad pacjentami z kamicą układu moczowego której celem jest wyleczenie choroby i maksymalne zredukowanie ryzyka nawrotu choroby. Oferujemy Państwu pakiet badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych, jak również konsultacji z urologiem, nefrologiem, endokrynologiem oraz dietetykiem.

Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, specjalistycznej diagnostyce powinni zostać poddani wszyscy pacjenci posiadający wysokie ryzyko nawrotu choroby. Są to między innymi chorzy:

  •   z rodzinnym wywiadem kamicy
  •   cierpiący na częste nawroty choroby, zwłaszcza jeśli nawroty pojawiają się w krótkim okresie czasu
  •   z kamieniami z kwasu moczowego, bruszytu, struwitu
  •   z jedyna nerka lub innymi wadami anatomicznymi (nerki podkowiaste, ektopowe)
  •   dzieci

 

Proponujemy Państwu diagnostykę w ramach pakietu, w którego cenę wchodzi pięć konsultacji specjalistycznych (w zależności od sytuacji mogą to być konsultacje urologiczne, nefrologiczne, endokrynologiczne i dietetyczne). Konieczne badania laboratoryjne oraz diagnostyczne wykonywane są z udzieleniem 10% zniżki.

Cykl zaczyna się od konsultacji urologicznej podczas której zlecane są konkretne badania laboratoryjne oraz diagnostyczne. Następnie, podczas kolejnej wizyty urologicznej, lekarz podejmuje decyzje o dalszym przebiegu leczenia i ustalane są kolejne konsultacje.

Jak pracujemy?

2019-01-01
2019-01-01
2019-01-01
2019-01-01

Krok 1.

Analiza stanu pacjenta na podstawie szczegółowo zebranego wywiadu lekarskiego.

Krok 2.

Przeprowadzenie szeregu badań laboratoryjnych oraz obrazowych pomocnych przy stawianiu trafnej diagnozy.

Krok 3.

Zaplanowanie i przeprowadzenie kompleksowego leczenia uwzględniającego potrzeby i oczekiwania naszych pacjentów.

Krok 4.

Kontrola efektów leczenia i wdrożenie profilaktyki ewentualnych nawrotów choroby.