About-Contact-1

Chirurgia męskich narządów płciowych

Zabieg jest wskazany dla osób ze zdiagnozowanym zwężeniem napletka, uniemożliwiającym swobodne jego zsuwanie z żołędzi prącia w spoczynku lub wyłącznie we wzwodzie. U mężczyzn ze stulejką, próbie zsunięcia napleteka podczas zabiegów hignienicznych lub w trakcie współżycia towarzyszy ból i dyskomfort. W zaawansowanych przypadkach obecność stulejki zwiększa ryzyko rozwoju raka prącia, uszkodzenie pęcherza oraz niewydolnośc nerek.

Rodzaj zabiegu jest uzależniony od stopnia zwężenia napletka i może przebiegać jako zabieg plastyki stulejki, czyli nacięcia i poszerzenia ujścia otworu napletka, a w bardziej zaawansowanych przypadkach jako obrzezanie całkowite lub częściowe.

Czas trwania zabiegu: 1h

Znieczulenie: miejscowe, na życzenie ogólne

Okres rekonwalescencji: 2-3 dni

Powrót to aktywności seksualnej: 4-6 tygodni

Wskazaniem do zabiegu są dolegliwości bólowe i dyskomfort w trakcie zsuwania napletka z żołędzi prącia, z uwagi na zbyt krótkie wędzidełko. Choroba może mieć charakter wrodzony lub wynikać z przebytych urazów czy stanów zapalnych. Objawy nasilają się w trakcie erekcji, co w konsekwencji utrudnia współżycie płciowe. Zabieg korekty wędzidełka polega na jego przecięciu i wykonaniu plastyki, która pozwala na trwałe wydłużenie wędzidełka.

Czas trwania zabiegu: ok 30 min.

Znieczulenie: miejscowe

Okres rekonwalescencji: powrót do codziennej aktywności jest natychmiastowy

Powrót to aktywności seksualnej: conajmniej po 4 tygodniach

Wskazaniem do zabiegu są zmiany skórne zlokalizowane w okolicy moszny. Podczas zabiegu urolog usuwa zmianę wraz z marginesem zdrowej tkanki. Pobrany materiał jest przesyłany do badania histopatologicznego.

Czas trwania zabiegu: kilkanaście do kilkudziesięciu minut

Znieczulenie: miejscowe

Okres rekonwalescencji: pacjent po zabiegu praktycznie od razu może wracać do normalnej aktywności życiowej

Niewielkie skrzywienie prącia (penisa) jest czymś naturalnym i w większości przypadków nie wymaga leczenia. Jeśli jednak utrudnia współżycie lub je wręcz uniemożliwia, wskazane jest leczenie operacyjne. W większości przypadków, zabieg polega na korekcie skrzywienia metodą „plikacji” Nesbita lub „16-dot”. Wybór metody zależy od licznych czynników klinicznych, w tym zaawansowania i umiejscowienia skrzywienia.

Czas trwania zabiegu: około 2 godziny

Znieczulenie: ogólne

Okres rekonwalescencji: kilka dni.

Powrót to aktywności seksualnej: Odradza się aktywność seksualną przez pierwsze dwa miesiące po operacji prącia.

Przezcewkową elektroresekcję prostaty wykonuje się w przypadku, gdy jej powiększenie utrudnia oddawanie moczu i w efekcie dochodzi do zaburzenia pracy zarówno dolnych jak i górnych dróg moczowych (osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie moczu, kamicę pęcherza moczowego, uszkodzenie nerek). Zabieg polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową tzw. resektoskopu i przy pomocy pętli elektrokoagulacyjnej wycięcia przerośniętej części gruczołu krokowego. Operacje zwykle wykonuje się u pacjentów, u których rozmiar gruczołu nie przekracza 80ml.

Czas trwania zabiegu: 1-2h

Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne

Okres rekonwalescencji: kilka dni. Przez ok. 3-4 tygodni po operacji pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności ruchowej.

Podobnie jak w TURP wskazaniem do zabiegu jest rozrost gruczołu krokowego. Celem zabiegu HoLEP jest wyłuszczenie gruczołu krokowego przy użyciu lasera holmowego. Przy pomocy tej metody możliwe jest usunięcie nawet do 90% objętości prostaty Do zabiegu mogą być kwalifikowani pacjenci bez względu na wielkość powiększonego gruczołu krokowego.

Czas trwania zabiegu: 1-2h

Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne

Okres rekonwalescencji: kilka dni. Przez ok. 3-4 tygodni po operacji pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności ruchowej.

Wskazaniem do zabiegu jest wodniak jądra, objawiający się zwiększoną objętością moszny. Wodniak może powodować ból i trudności w chodzeniu czy siadaniu. Jest on spowodowany nagromadzeniem płynu dookoła jądra pomiędzy blaszkami osłonek jądra. Zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze moszny, opróżnieniu wodniaka i resekcji nadmiaru osłonek.

Czas trwania zabiegu: ok. 1-2h

Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne

Okres rekonwalescencji: Przez kilka tygodni po operacji pacjent powinien prowadzić spokojny tryb życia i unikać wysiłku fizycznego

Żylaki powrózka nasiennego (inaczej zwane żylakami jądra) to poszerzone naczynia krwionośne (żylne) tworzące splot wiciowaty w obrębie moszny i powrózka nasiennego. Można je łatwo wyczuć jako miękkie guzy o różnej wielkości zlokalizowane wokół i nad jądrem. Mogą powodować dolegliwości bólowe oraz prowadzą do obniżenia parametrów nasienia. Są jedną z najczęstszych przyczyn męskiej niepłodności. W zależności od sytuacji klinicznej, zabieg może być wykonany metodą mikrochirurgiczną albo laparoskopową.

Czas trwania zabiegu: 1-2h

Znieczulenie: ogólne

Okres rekonwalescencji: Po około dwóch tygodniach pacjent wraca do pełnej sprawności