
Inne zabiegi chirurgii układu moczowego
Zabieg polega na wprowadzeniu lub wymianie cewnika podwójnie zagiętego (DJ) do moczowodu przez cewkę moczową w celu zapewnienia skutecznego spływu moczu z nerki do pęcherza moczowego. Cewnik DJ wprowadza się celem odbarczenia zablokowanej nerki (kamica moczowodu, guz, zwężenie) i przygotowania do zabiegu URSL/RIRS oraz czasem po zabiegach endoskopowych moczowodu, aby zapobiegać wytworzeniu zwężeń w miejscu operowanym. Cewnik DJ usuwa się w trakcie zabiegu cystoskopii.
Czas trwania zabiegu: ok. 15 min.
Znieczulenie: miejscowe, na życzenie ogólne
Okres rekonwalescencji: po zabiegu może występować ból lub pieczenie cewki moczowej przez 24-48 godzin.
Zabieg jest wykonywany w przypadku stwierdzenia krótkiego zwężenia cewki moczowej, utrudniającego oddawanie moczu. Polega ona na endoskopowym (poprzez cewkę moczową) rozcięciu jej zwężenia za pomocą specjalnego narzędzia zwanego uretrotomem.
Czas trwania zabiegu: ok 1h
Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne.
Okres rekonwalescencji: Po około tygodniu pacjent wraca do pełnej sprawności
Wskazaniem do zabiegu jest guz pęcherza moczowego potwierdzony w badaniu USG, tomografii lub w cystoskopii. Zabieg wycięcia guza polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza resektoskopu i usunięciu nieprawidłowych tkanek przy użyciu prądu o określonych parametrach. Usunięty materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego.
Czas trwania zabiegu: 1-2h
Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne
Okres rekonwalescencji: zależnie od wielkości guza, po około dwóch tygodniach pacjent wraca do pełnej sprawności
Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty od jest wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby nowotworowej – raka gruczołu krokowego. Podczas procedury wykorzystuje wysoce zaawansowaną technologię scalania obrazów rezonansu magnetycznego (MRI) i obrazów ultrasonograficznych (USG), uzyskiwanych w czasie rzeczywistym. Pozwala to osiągnąć ogromną precyzję podczas pobierania wycinków z gruczołu krokowego. W przypadku biopsji fuzyjnej drogą przezkroczową urolog wprowadza igłę biopsyjną przez skórę krocza do prostaty, zamiast wprowadzać ją przez zanieczyszczoną mikrobiologicznie odbytnicę. Z tego względu, w porównaniu do biopsji przezodbytniczej, droga przezkroczowa istotnie minimalizuje ryzyko zagrażających życiu ciężkich powikłań infekcyjnych, ze względu na brak naruszenia ciągłości ściany odbytnicy i przeniesienia bakterii kałowych z jelita do prostaty.
Zalety przezkroczowej biopsji fuzyjnej:
- - znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji,
- - ułatwia dostęp do celów ulokowanych w przedniej część prostaty,
- - ogranicza konieczność wykonywania powtórnych biopsji,
- - minimalizuje ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej,
- - pozwala na zmniejszenie ilości pobieranych wycinków,
- Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty jest odpowiednia dla wszystkich Pacjentów, ale może być szczególnie korzystna dla Pacjentów z następującymi schorzeniami:
- - choroby zapalne jelit
- - historia infekcji po poprzedniej biopsji przezodbytniczej,
- - powikłania krwawienia z odbytu po poprzedniej biopsji
Czas trwania zabiegu: 30 – 60 minut
Znieczulenie: Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty przeprowadzana jest znieczuleniu miejscowym (Lignokaina). Pacjent praktycznie nie odczuwa bólu podczas pobierania wycinków, może odczuć jedynie niewielki dyskomfort w związku z samą aplikacją znieczulenia. Ta forma znieczulenia jest wystarczająca i najbezpieczniejsza dla Pacjenta.
Okres rekonwalescencji: Pacjent po zabiegu może od razu powrócić do normalnej aktywności. Nie jest wskazana ciężka aktywność fizyczna przez okres kilku dni od zabiegu.
Wskazaniem do usunięcia jądra jest najczęściej guz (nowotwór).
W trakcie zabiegu orchidektomii usuwa się jądro wraz z najądrzem i częścią powrózka nasiennego. Zabieg wykonuje się z 4-6 cm cięcia w pachwinie. Pacjent w Szpitalu pozostaje przeważnie 1 dobę.
Czas trwania zabiegu: 1-2h
Znieczulenie: podpajęczynówkowe, na życzenie ogólne
Okres rekonwalescencji: kilka dni. Przez ok. 3-4 tygodni po operacji pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernej aktywności ruchowej.