Jak przygotować się na pierwszą wizytę u dermatologa

Przygotuj się do swojej wizyty!

Niewielkie przygotowanie do wizyty dermatologicznej pomoże ci na jej optymalne wykorzystanie.

Oto kilka zasad, którymi należy się kierować przed pierwszą wizytą:

Przed wizytą


Znajdź notes i długopis, które zabierzesz ze sobą. Przed wizytą warto zanotować:

      • Pytania, które chcesz zadać dermatologowi. W gabinecie może być trudno wszystko sobie przypomnieć. Zapisanie ich z wyprzedzeniem pomoże ci uzyskać niezbędne informacje.
      • Wszystkie leki, witaminy i suplementy, które przyjmujesz. Upewnij się, że uwzględniasz także leki bez recepty i suplementy diety. Najlepiej przygotuj listę z nazwami leków oraz ich dawkami.

Ważne jest, aby twój dermatolog posiadał informacje na temat przyjmowanych przez ciebie leków, witamin i suplementów. Istnieje możliwość, że to, co przyjmujesz, może wpływać na skórę, włosy lub paznokcie. Ponadto niektóre leki mogą oddziaływać na siebie nawzajem

W trakcie wizyty


Bądź przygotowany do odpowiedzi na pytania dermatologa.

Twój dermatolog będzie zadawał ci szczegółowe pytania dotyczące twojej choroby. Będą go interesowały przede wszystkim: wygląd zmian, które pojawiły się na początku choroby, objawy subiektywne, takie jak świąd i ból, ewolucja zmian skórnych, a także stosowane dotychczas leczenie – zarówno przepisane przez innego lekarza, jak i preparaty bez recepty.

Pamiętaj! 

W przypadku pojawienia się zmian skórnych, zwłaszcza na początku ich występowania warto wykonać dokumentację zdjęciową. Zdjęcie powinno być wyraźne oraz wykonane w dobrym oświetleniu. Warto wykonać zdjęcia obejmujące wszystkie zmiany, a także uchwycić ich obraz w powiększeniu.


Znajdź swoją rodzinną historię medyczną. Wiele schorzeń skórnych jest związanych z dziedziczeniem. Jeśli krewny cierpiał na określone schorzenie, możesz mieć wyższe ryzyko jego wystąpienia. Dlatego szczególnie ważne jest, aby poinformować dermatologa, jeśli ktoś z twoich krewnych miał (lub ma) nowotwór skóry lub choroby autoimmunologiczne. Jeśli nie jesteś pewien, jakie choroby występują w twojej rodzinie, zapytaj członków rodziny o szczegóły.


Przynieś kopię wyników badań laboratoryjnych. Jeśli inny lekarz już przeprowadził badania laboratoryjne lub biopsję, przynieś kopię wyników. Pomoże to dermatologowi w diagnozowaniu schorzeń i uniknięciu powtórnych badań.


Nie używaj makijażu oraz nie maluj paznokci.

Ponadto nie zaleca się używania dużych ilości balsamu ani innych zabiegów pielęgnacyjnych na skórę przed wizytą. Twój dermatolog musi zobaczyć twoją skórę i paznokcie w naturalnym stanie. Jeśli masz na sobie makijaż, przynieś ze sobą środki do jego usunięcia, aby móc go usunąć przed wejściem do gabinetu.


Wizyta trychologiczna.

W przypadku zgłoszenia się do dermatologa z problemami dotyczącymi włosów lub owłosionej skóry głowy nie zaleca się mycia jej bezpośrednio przed badaniem. Najlepiej włosy umyć około 1-2 dni przed wizytą. Taki odstęp czasu pozwala na nagromadzenie się łuski i objawów niezbędnych do diagnostyki choroby.


Wizyta wenerologiczna.

W przypadku problemów lokalizujących się w okolicy narządów płciowych lub w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny. Przed wizytą zajętą okolicę należy dokładnie umyć z wykorzystaniem łagodnego preparatu. Nie zaleca się golenia włosów ani nakładania miejscowych leków, które mogą zmieniać obraz choroby i uniemożliwiać właściwą diagnozę.


Podczas wizyty dermatolog może przedstawiać wyjaśnienia, które na początku mogą wydawać się skomplikowane, lub używać nieznanych terminów. Powinieneś poprosić dermatologa o wyjaśnienie wszystkiego, co jest dla ciebie nieznane, w prostym i zrozumiałym języku. Przydatna będzie także dokumentacja, którą pacjent otrzyma po wizycie, gdzie uwzględnione będą wszystkie niezbędne wyjaśnienia i zalecenia.